Webinar: wiara i klimat

19 września 2020 r., 12:00-13:00

Czasy kryzysu (np. klimatycznego) mają pewną zaletę – jest nią szansa, że odłożymy na bok podziały i dyskusje, czyja prawda lepsza, na rzecz wspólnego działania, by ocalić to, co najbardziej podstawowe i bez czego żyć nie możemy – Ziemię.

Zapraszamy na godzinną rozmowę, w czasie której zajmiemy się między innymi odpowiedzią na pytania: Jaki jest związek między praktyką duchową i wiarą a działaniami na rzecz klimatu. Co inspiruje, co jest szczególnie ważne, co jest trudnością? Jak wspierać dialog międzywyznaniowy na temat klimatu? Jak wspólnie praktykować?

Będziecie też mogli zadawać swoje pytania.

Rozmówcy

o. Stanisław Jaromi
o. Stanisław Jaromi OFM Conv.
(źródło zdjęcia: Michał Jóźwiak, https://misyjne.pl/egoizm-zabija-nas-i-nasza-planete-rozmowa/)

O. Stanisław Jaromi z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku (za https://ekai.pl/bio/ekoblog/).

Mikołaj Uji Markiewicz jest uczniem i spadkobiercą Dharmy mistrza zen rosiego Jakusho Kwonga, opata Sonoma Mountain Zen Center. W 2015 roku otrzymał przekaz, a w 2016 r. został opatem Buddyjskiej Wspólnoty Zen „Kannon”. Ma tytuł Mistrza Zen. Jest aktywnym członkiem BWZ „Kannon” od jej powstania, tj. od 1988 roku. Działa także w Polskiej Unii Buddyjskiej. Uczestniczy w odosobnieniach organizowanych przez grupy chrześcijańskie – m. in. przez benedyktynów z Lubinia, czy Ośrodek Melete. Podejmuje dialog międzywyznaniowy i jest inicjatorem spotkań w naszej sandze, w których uczestniczą przedstawiciele wielu religii – buddyzmu, chrześcijaństwa, islamu. Od przełomu lat ’70 i ’80 jest związany z ruchami ekologicznymi i prowadził wykłady na temat ekologicznego rolnictwa (za www.uji.pl).

Zgłoszenia

    Jeśli chcesz wziąć udział w webinarze, wypełnij poniższy formularz. Dane posłużą nam wyłącznie do obsługi tego wydarzenia. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz mail z dostępem do spotkania zoom.